1. Povišen bilirubin i sumnja na sy Gilbert

    Pitanje broj: #137801

    Konstantno mi je povišen bilirubin, ukupan preko 45, a direktan preko 20. Ne osećam nikakav bol u predelu desne strane donjeg dela grudnog kosa, jetra mirna. Transaminaze mirne, nema naznaka hepatitisu. Kakav bi to poremecaj metabolizma bilirubina mogao da bude? Ja sumnjam na Sy gilbert, ali opet, sindrom karakterišu bilirubini u vrednosti preko 100. Ne slazem se doktorkom da odem na pregled kod infektologa.

    Odgovoreno: 08. 06. 2015.
    • Po vašem opisu verovatno se radi o jednom nevažnom poremaćaju metabolizma bilirubina poznatom kao sy Gilbert. On i nije baš toliko redak. Da bi bili sigurni, prvo se raspitajte da li još neko od vaših u familiji ima nešto slično. Bilirubinemija je od normalnih vrednosti do nekoliko puta više od normalnih, a provokacija je obično gladovanje ili konzumacija alkohola. Da bi se dijagnoza potvrdila bilo bi potrebno uraditi neke dinamske testove (testovi enzimske indukcije i inhibicije) koji se iz praktičnih razloga rade samo u hospitalnim uslovima. Retko kad je potrebno uraditi i punkcionu biopsiju jetre. Ponavljam sindrom je bezeazlen, praktično kozmetska greška, nema potrebe za lečenjem. Ukoliko vas ovo brine uradite predloženo ispitivanje da bi bili sigurni.