1. Opravdanost bolovanja tokom dijareje

    Pitanje broj: #140808

    Kao direktor škole insistiram na maksimalnoj radnoj disciplini. U vezi s tim, želim da bolovanja budu maksimalno opravdana i da traju što je moguće kraće. Ne stidim se reći da lično kontrolišem opravdanost bolovanja. Da li je bolovanje u trajanju 5 radnih dana uz dijagnozu "diarrhea gastroenteritis" opravdano? Ipak mislim da je reč o običnom stomačnom virusu koji prolazi za dan ili dva?

    Odgovoreno: 09. 10. 2015.
    • Poštovani,
      Dijagnoza "diahorrea gastroenteritis" je nepravilno napisana gastroenteritis, zapaljenje želuca i creva. Bolest može dati prolive, a zavisno od uzroka oni mogu biti različite učestalosti i intenziteta. Prolivi mogu biti praćeni drugim poremećajima, povraćanjem, povišenom temperaturom, malaksalošću, poremećajem elektrolita, bolovima itd. Prema tome se procenjuje koliko bi odsustvovanje s posla trebalo da traje. Ovako uopšteno je teško više reći.