1. Korišćenje Controloca i Metotreksata u isto vreme

    Pitanje broj: #137700

    Moj otac boluje od psorijaze 53 godine i od reumatskog artritisa 35 godina. Danas je prvi put počeo da pije Metotreksat 7, 5 mg podeljen u tri doze. Lek Controloc pije zbog gastritisa, svako jutro pola sata pre jela. Da li može da pije Controloc istog dana kad uzima i Metotreksat ili mora da se napravi neki vremenski razmak?  On je jutros popio u 7 h Controloc, a u 8 i 30 h Metotreksat. Da li sme Controloc i dalje tako da pije svako jutro pola sata pre doručka?

    Odgovoreno: 08. 06. 2015.
    • Uzimanje više lekova u isto vreme sve do polipragmazije i njihovi medjusobni odnosi, biotransformacije i inetrreakcije su uvek bili predmet velikog interesovanja i praćenja. Nažalost i danas u našem znanju ima mnogo praznina i mogućih iznenadjenja. Osnovno je individualno praćenje, jer ono što jednom smeta, ne mora da smeta i nekom drugom. Pravilo je da se lekovi, ukoliko nije striktno drugačije naglašeno, uvek uzimanju uz obrok, da bi se smanjila mogućnost lokalnog nadražejnog efekta. Ukoliko vašem ocu odgovara predloženi režim uzimanja lekova, neka to tako i produži do kontrole.