1. Ultrazvuk ciste na jetri, polipa i kalkuloze žučne kese

    Pitanje broj: #141924

    Rastumačite mi, molim vas, nalaz ultrazvuka abdomena.  Nalaz glasi: jetra pravilnih kontura, normalne veličine. U levom režnju jetre vidi se nepravilna cista veličine oko 28 mm x 22, 5 mm. Ostali parenhim jetre je homogene strukture, bez fokalnih promena i bez dilatacije intrahepatičnih žučnih puteva. Ekstrahepatični putevi nisu dilatirani. Žučna kessa je normalne debljine zida, presavijena, sa brojnim polipima u lumenu od kojih je najveći na prednjem zidu veličine 9 mm x 6, 5 mm i sa mikrolitima koji sedimentiraju na zadnjem zidu fundusa. Pankreas je jasno ograničen, normalne veličine, nehomogene strukture parenhima, bez dilatacije pankreatičnog duktusa, slobodnog prepankreatičnog i retropankreatičnog prostora. Slezina i ostali organi su u redu tako da vam nisam kucala nalaz do kraja. Najviše me plaši pankreas. Možete li mi takođe reći da li ove promene mogu izazvati bolove sa leve stane ispod rebara koji traju oko 2 meseca? Osim bola nemam nikakve druge simptome, mučninu, povraćanje izostanak stolice. Dijabetičar tipa II sam zadnjih 5-6 godina, sa tim što često imam hipoglikemije, tako da mi je padao šećer i na 1,1.

    Odgovoreno: 20. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Ultrazvučni nalaz govori da imate polipozu i kalkulozu žučne kese što, ukoliko se potvrdi i na drugom ultrazvučnom pregledu, zahteva konsultaciju abdominalnog hirurga. Cista na jetri ne bi trebalo da izaziva veću brigu, jer danas se po pravilu nalazi slučajno (ehinokokusne ciste su dana vrlo retke i to je druga priča). Nehomogen pankreas kod dijabetičara bi bio dosta uobičajen nalaz. Što ne odete na još jedan ultrazvučni pregled kod iskusnog radiologa i zatražite da vam sve uporedi i protumači. ?