Postovani, trudnica sam u 7. Mesecu, 29. Nedelja. I pre trudnoce imala sam problema a sa bolovima u zelucu, bolove koje sam resavala uglavnom pomocu ranisana. Prvi put sam gastroskopiju radila pre 4 godine i utvrdjeno je da nemam helikobakter ali da imam erozije unutar zeluca i tada sam kratko uzimala controloc po preporuci lekara a onda nastavila s ranisanom. U trudnoci bolovi su se pogorsali u prvom tromesecju, radila sam tada i gastroskopiju i pokazalo se da mi je zeludac presavijen i da se malo kiseline izlilo iz zucne kese u kojoj mi je ultrazvukom utvrdjeno da imam 2 kamenica velicine oko 5 i 10 mm, ali da u zelucu nije pronadjena helikobakter. Tada sam dobija terapiju gelusic lak i hd rezim ishrane. Bolovi su medjutim prestali s ulaskom u 3. Mesec trudnoce a sad su se ponovo javili kada sam u 7. Mesecu. Gelusil mi ne pomaze mnogo, kratko deluje a bolovi traju. Da li sada smem da uzimam ranisan posto nisam smela po preporuci lekara na pocetku trudnoce ili ne ili postoji jos neka terapija koja ce bolje delovati od gelusil laka? Unpred zahvalna. Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 22. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Po pravilu se u trudnoći medikamenti ne uzimaju ako je ikako moguće. Ovo što vam je sad preporučeno (gelusil lac) se smatra bezazlenim i ne bi trebalo da smeta trudnoći. Možete ev. Da probate neki drugi antacid (od malih doza - /2-3 gr/- sode bikarbone, phoshalugela, rupuruta i sl) povremeno, uz odgovarajuću ishranu. Molim vas, s lekovima vrlo oprezno dok traje trudnoća. Izdržite još malo!