Pozdrav, imam problem sa zelucem vec godinama, u genima mi je, i majka i ujko imaju problema. . Tacnije, moj problem je sto ne mogu da podrignem, stalno osecam u grlu kao neki slajm koji vracam nazad gutanjem. . Nisam gutao onu sondu, jer se jako plasim toga, mnogo se plasim i samog povracanja, ne mogu doci sebi kad povratim, tako da sve to trpim nekako, bolove baaas retko imam, par puta godisnje. . Zanima me zasto ne mogu da podrignem, uvek kad pokusam (na silu) povucem i kiselinu, ponekad mi pomaze kisela voda pa podrignem. . Nadam se da sam izabrao pravu temu gde da postavim pitanje. . Pozzz

    Odgovoreno: 17. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Podrigivanje (erructatio) je izbacivanje gasovitog sadržaja iz gornjeg dela želuca, pa kroz jednjak na usta. Obično do toga dolazi kod ljudi koji brzo jedu, pa kadkad s hranom progutaju i dosta vazduha. Jesti brzo, je danas moderno (prodavnice "fast food" hrane) ali nije dobro. Hranu treba žvakadi i gutati bez žurbe. Nemojte na silu provocirati podrigivanje da ne bi izazvali i povraćanje (vomitus) . Kisela voda pomaže, zato što u njoj ima dosta ratvorenog gasa (ugljendioksida) koji se u želucu oslobadja