Imam tegobe koje odgovaraju iritabilnom kolonu. Radila sam sva ispitivanja da iskljucim druge bolesti (mikrobioloska, test na okultno krvarenje, helicobacter) . Interesuje me koja ishrana najvise odgovara, jer sta god da pojedem, masno, zitarice, voce, ono mi izaziva tegobe i kao da samo prodje kroz mene. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 10. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Ukoliko je dijagnoza iritabilnog kolona ustanovljena - radi se o funkcionalnoj a ne organskoj promeni i terapija je zapravo individualna i prilagodjena pojedinom pacijentu. Predlaže se obarena hrana u više manjih pojedinačnih obroka, a pojedine vrste namirnica su individualno zastupljene prema individualnoj podnošljivosti ne uzimati vruće jelo, a često je potrebno i uzeti i neki od preparata koji sadrže u sebi enzime (proteaze, amilaze, lipaze) radi olakšanja varenja, a kadkad i po nekad i spazmolitik uz to u tom cilju se ponekad i dodaju i male doze sedativa povremeno.