Postovani, vec oko godinu dana imam problema koji se manifestuju cestim stvaranjem slajma u grlu te potrebom da ga ispljunem (20-50 puta na dan, slajm je gust obicno beo a nekad i zelenkast) , hronicno prociscavanje grla (nahrkljavanje) , poteskoce u disanju (neka tezina pri udahu) , povremena blaga promuklost, redje i tragovi krvi u ispljuvku (mesecno par puta, tipa tanak crveni koncic) . Bio sam kod pulmologa i dobio dijagnozu alergijska astma (alergican sam na polen trava) i koristio alveco pumpicu 3 meseca (avgust - decembar 2014) i ventolin po potrebi koji mi nije nesto pomagao. Radio sam bris grla i nosa i negativni su na bakterije i kandidu. Rtg pluca u redu. Posle te terapije radio sam kontrolnu spirometriju i bila je dobra ali sam i dalje imao iste tegobe pa je postavljena sumnja na gerb i da se javim gastrologu. Radio gastroskopiju na vma (feb 2014) i utvrdjeno je "znaci ezofagitisa gr. A, kardija lako otvorena, od kardije do pilorusa sluznica bez defekta epitela, lako hiperemicna prepiloricno, bulbus pravilan lako skracen mestimicno hiperemicne sluznice bez defekta epitela" (ostali deo nalaza je uredan) . Doktor mi je rekao da "imam jaku upalu ali nista strasno" i pripisao nexium 20mg 1x1, gastroperidon 3x1, flobian 1x1 sve po mesec dana i kontrola za 3 meseca. Nije mi rekao dal je mislio na upalu jednjaka ili zeluca. Gastroperidon nisam pio jer mi je pravio smetnje, ne znam tacno zasto ali od njega sam osecao neku tegobu pa sam ga izbacio. Medjutim i posle mesec dana terapije su se moje tegobe nastavile iako mi je malo bolje bilo pa sam nastavio da pijem nexium evo sad cetvrti mesec. Nisam otisao na tu kontrolu kod gastrologa jer sam nastavio da pijem nexium a za kontrolnu gastroskopiju moram da prestanem sa tim lekom. U kontaktu sa ljudima preko interneta sa slicnim problemima saznao sam za lpr (laringo faringealni refluks) i da se za njega nexium pije i po 6 meseci. Bio sam kod 2 razlicita orl na vma jer lpr spada u njihov domen ali i oboje su se vise zanimali za moju nosnu devijaciju nego za ono sto sam im pricao. Pri tom mi jedan od njih pripisuje antihistaminike u decembru iako sam alergican na polen cija sezona se zavrsava u novembru (?!) . Ja nemam vecih problema sa devijacijom i disanjem preko nosa i spolja imam pravilan nos pa nisam zeleo da radim operaciju. Treci orl (belmedic) mi je rekao da moja devijacija ne izgleda problematicna i ne insistira na operaciji. Posle svega ovoga ja ne znam vise sta da radim, promenio sam ishranu, pijem cedjene sokove i pokusavam da se hranim zdravo, ne pusim, retko popijem pivo (1-2 mesecno) i ponekad neki slatkis. Nisam primetio da mi neka hrana stvara posebne smetnje (tipa podrigivanje, gorusica. . .) ali ipak pokusavam da se drzim zdrave dijete bazirane na svezem vocu, povrcu i kuvanim jelima. Takodje ne osecam posebne smetnje ako legnem posle jela (sto gerb pacijenti treba da izbegavaju) . Ipak, i dalje ne disem punim plucima i slajm mi se stalno luci i osecam neku tezinu u predelu grudi ali ne znam dal je to od zeluca ili pluca. Nemam bolova, nemam gorusicu, nemam bolova u sinusima, nos nije zapusen. Prosle godine pre ovih problema sam pio velike doze cinka duzi period (100mg zinc gluconat, oko 10 meseci) zbog problema sa aknama (procitao negde da to pomaze i sad znam da nisam trebao) i moguce je da sam zbog ovoga iziritirao zeludac (mada mi ni jedan doktor nije potvrdio da je od toga) . Kad su pocele tegobe prestao sam sa cinkom. Test na helikobakter iz krvi sam radio pre 4 meseca i on je negativan. Test na intoleranciju glutena takodje negativan. Tegobe mi traju vec godinu dana i ne znam vise kome da se obratim i sta jos mogu da uradim s obzirom da sam promenio ishranu. Pre ovoga sam bio aktivan fizicki ali sada sam u blagoj depresiji jer se svako jutro budim sa istim simptomima koji nikako da prodju, smrsao sam 7kg zbog pada apetita i pada zivotne motivacije. Svaki savet je dobrodosao.

    Odgovoreno: 19. 06. 2015.
    • Poštovani,
      Prema vašem detaljnom opisu smetnji i dosad. Dijagnostike i terapije, rekao bih da se radi o problemu iz oblasti pulmologije. Da li da ponovite ove preglede (do bronhoskopije ako treba) kao i orl. Svakako otidjite kod drugih doktora, u drugim ustanovama. Neki bolji savet vam u ovom času ne bih mogao dati