Poštovani, muškarac, 38 godina, 172 cm, 73 kg. Nalazi uredni (kks, ast, ggt, hepatitis b i c negativan, amilaze, šećer, ldh, masnoće bilirubini, trigliceridi, urin, urea) , osim alt-prije 4 mjeseca 42, prije 1, 5 mjeseci 84 a prije 10 dana 107 i alkalne fosfataze, prije 1, 5 mjeseci 250, a prije 10 dana 274 (normalno je do 255) . Razlog mog prvog odlaska je bio što sam osjecao konstantnu blagu bol ili nelagodu na desnoj strani oko rebara ili ispod rebra. Ta bol je trajala oko 20 dana i od tada se javlja ponekad (npr. U 7 dana 1 ili 2 puta, a traje nekad 1 sat nekad manje, a nekad skoro čitav dan. Internista mi tu nelagodu pripisuje debelom crijevu – gasovima. Prije 2 mjeseca mi se javila žgaravica i osjećaj hrane u grlu (prije nikad nisam osjećao probleme sa stomakom) . Uradio gastroskopiju i dijagnoza hronični gastritis i blago oštećenje jednjaka-1. Stepen. U međuvremenu sam nekih 10 dana osjećao (najčešće u jutarnjim satima) bolove u crijevima (žiganje) -onda krenu gasovi i završim na wc –kašasta stolica i bolovi prestaju. Uključio sam probiotik i stanje mi se popravilo, s tim da sam osjećao ponekad u jutarnjim satima isto te bolove-žigove narendih 2 mjeseca. Gastrolog mi je dao dijagnozu gerb i nervozna crijeva i dispepsija i ukljucio controloc 20 mg, koje i sad pijem – prvo sam pio tri sedmice 2 puta po jednu, pa sam napravio pauzu i vratili mi se sipmtomi (ali manji) , pa mi je rekao da pijem još 10 dana 2 puta po jednu i onda još 1, 5 mjesec po jednu uveče. Za povišeni alt mi je rečeno da se prati, da se ne zna šta bi moglo biti uzrok. Pio sam silimarin 4 sedmice i nije mi pomogao (ili sam malo pio) , a sad sam počeo liv 52. Da napomenem da je ultrazvuk uredan, osim nešto svjetlije jetre. Pitanje: 1. Da li je alarmantan alt, ili se u praksi dešava, pa da onda sam i padne (a da se ne zna šta je uzrok) 2. Koje nalaze eventualno da se uradi da bi se utvrdio razlog višeg alt-a? 3. Da li može biti povezana ta bol sa jetrom, ili je ona uzrokovala zgaravicu i probleme sa crijevima? Hvala: ) .

    Odgovoreno: 15. 05. 2015.
    • Poštovani,
      Koliko sam razumeo - smetnje imate već mesecima, bolovi dugog trajanja, neuredne neformirane stolice, i postepen rast transaminaza, a uzrok nije nadjen (kao ni neki efikasan lek) . Da li vam je vaš gastroenterolog već predlagao još neke dopunske preglede, ili ev. Ispitivanje u bolničkim uslovima? Mislim da bi to možda bio najefikasniji način da vam se pomogne