Postovani, godinama unazad imam bol pod levim rebarnim lukom, osecaj je kao da mi je tu naduven neki balon. Ignorisala sam to, jer to dodje i prodje, i nije bilo cesto. Medjutim, sada je cesce i duze traje. Od malena inace imam problema sa stolicom, u smislu da sam imala ceste grceve, povremene prolive, u smenjivanju sa zatvorom. Nervozna sam po prirodi dosta. Analize krvi su u redu, ultrazvuk abdomena takodje, radili su mi cak u nekom periodu tumor markere (pre 2 godine) , test stolice na okultno krvarenje, rektalni tuse, i to je sve bilo u redu. Povremeno se pojavi krv na stolici i papiru, ali to se desava kad je stolica tvrda, i tada osetim jak bol pri praznjenju. Ti simptomi potraju par dana pa se povuku, dok sluznica zaraste. Poslednje sto sam uradila je snimak kicme, i imam torakalnu i lumbalnu skoliozu, i na tom se snimku takodje vidi ogroman mehur vazduha zarobljen pod levim rebrom. Moze li skolioza uzrokovati takav tip bola, i generalno probleme sa varenjem i digestivnim sistemom? Hvala vam na odgovoru. Pozdrav.

    Odgovoreno: 24. 04. 2015.
    • Poštovana,
      Po opisu vaših smetnji najverovatnije se radi o smetnjama u predelu leve (splenične) fleksure debelog creva, te bi vam predložio, a pogotovo obzirom na dugotrajnost i upornost smetnji, da uradite kolonoskopiju. Od ranije korišćenih metoda tu bi takodje mogla da bude vrlo dobra i stara rtg irigografija s dvojnim kontrastom (barijum+vazduh) no ova metoda se danas praktično ne radi, iz mnogo opravdanih razloga. Skolioza ne bi smela da izaziva smetnje kakve vi imate, pa ni smetnje s varenjem u celini.