Poštovani, moje pitanje se odnosi na problem koji ima moj sin, 18 godina. Naime, prošle godine u julu je imao dve krvave stolice, svetlo crvena krv. Odmah je urađen pregled kod hirurga i konstatovano da nema ni spoljašnje ni unutrašnje hemoroide. Ultrazvučni pregled stomaka je bio u redu, uz veliko prisustvo meteorizama. Rezultati laboratorijskih testova su bili odlični, nije bio malokrvan, tumor markeri u redu, ne postoji alergija na gluten, kao i svi ostali rezultati. Posle par dana je urađena i kolonoskopija i gastroskopija. Doktorka nam nije uopšte objasnila o čemu se radi i zašto je došlo do tih krvarenja. Napisaću patohistološki nalaz oba pregleda: - dostavljeni isečak sluznice završnog dela tankog creva u kome je narušena vilozna morfologija i mestimično nedostaje pokrovni epitel a intersticijum je umereno edematozan i infiltrisan difuznim hroničnim zapaljenskim infiltratom. - dostavljena su dva površinska isečka sluznice kolona lako denudiranog pokrovnog epitela očuvane morfologije žlezda, umerenog limfocitno-plazmocitnog infiltrata u lamini propriji. U dostavljenim isečcima sluznice tankog i debelog creva nema histoloških parametara za inflamatorno oboljenje creva. Nalaz gastroskopije: - dostavljen tkivni materijal čini sluz, bez drugih citoloških i histoloških elemenata. Dijagnoza: m. Crohn obs. Dijagnoza: duodenitis chr. Prepisan mu je samo riopan gel po potrebi, bez ikakvih dodatnih objašnjenja. Posle toga više nije bilo krvave stolice, niti drugih problema sa stomakom, sve do juče, kad se opet pojavilo malo svetlo crvene krvi na stolici. Šta mi savetujete, da li treba ići na kontrolu ili uzimati neki lek i zašto dolazi do tog kvarenja, kakva su zapravo njegova creva? Dečko je jako mršav za svoju visinu i nikako ne može da se ugoji. Lepo jede. Skoro je rađena laboratorija zbog virusa i svi rezultati su u redu. Unapred hvala na odgovoru i izvinite na opširnosti pitanja. Dada

    Odgovoreno: 24. 04. 2015.
    • Poštovana,
      Po opisu- moglo bi da se, ipak, radi o nekoj zapaljenskoj bolesti creva (ibd) više nalik kronovoj bolesti no ulceroznom kolitu, bez obzira na neusaglašenost zaključka i nalaza patohistologa. Niste dostavili kolonoskopski nalaz koji je po pravilum veoma karakterističan već i makroskopski, a šteta što nije bilo više uzetih uzoraka za temeljniju h. P. Analizu. Mislim da bi ovaj pregled, sa serijskim biopsijama i h. P. Nalazom trebalo ponoviti. Tek tad će se moću da odredi prava terapija