Postovani, otkriven mi je polip na papili vateri zbog cega ce da mi rade ampulektomiju. Pa me zanima sve o toj intevenciji. Unapred zahvalan!!!

    Odgovoreno: 20. 03. 2015.
    • Poštovani,
      Polip na vaterovoj papili se danas po pravilu otkriva duodenoskopijom, prilikom ercp-a kao što je, verovatno, i kod vas bio slučaj. Ukoliko je moguće, uklanja se endoskopski, a ako nije - uklanja se operativno, hirurški. Tom prilikom se vodi računa da se uradi najbolja moguća rekonstrukcija tog završetka žučog i pankreasnog izvodnog kanala i po pravilu pacijent se trajno oslobadja smetnji. Jasno - dobijeni materijal se šalje na patohistološku analizu i od dobijenog izveštaja će zavisiti dalja prognoza. Sama reč ampulektomija znači da se planira uklanjanje završnog proširenja (ampule) zajedničkog žučnog i pankreasnog kanala