Postovani, u poslednjih godinu dana cesto osetim pritisak i nadutost u donjem levom jelu stomaka. . Pre 10 mjeseci sam operisala cistu na levom jajniku i pritisak povezivala sa cistom, ali na poslednjem uz je potvrdjeno da se cista nije ponovo javila, a pritisak se i dalje javlja. Citala sam da bol moze da se javi usled divertikuloze debelog creva ili zbog peska i kamena u bubregu. Nije u pitanju jak bol, vise se oseca kao zatezanje i pritisak ili kao cista koja bi moze da pukne, ali kako traje vec duze vreme, pocinje da me brine. Koji uz da uradim da bih sigurno utvrdila uzrok? Da li bi magnetna rezonanca mogla sigurno da utvrdi uzrok pritiska. Imam 40 godina i gojazna sam. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 07. 04. 2015.
    • Poštovana,
      Ukoliko je već isključeno ginekološko oboljenje, a postoji sumnja na divertikulozu možete uraditi kolonoskopiju. Divertikuloza sigme se nalazi čak kod 1/3 svih starijih od 60 godina, i obično je bez simptoma. Vrlo lepo se vidi i na irigografiji - no kako je to rendgentski pregled, vezan sa zračenjem, uzimanjem kontrasta etc danas se praktično i ne radi.