Postovani, interesuje me koliko dugo smeju da se koriste laksativi?

    Odgovoreno: 25. 02. 2015.
    • Poštovana,
      Medikamenti za izazivanje stolice mogu da dovedu do "navike", te da bi postigli predhodni efekat moraju se povećavati i povećavati uzete doze. To kadkad dovodi do vrlo neprijatnih situacija, kad se crevo toliko "ulenji" da mu je medikamentna pomoć neophodna, a sama situacija mnogo teže rešiva. Laksative možete uzimati povremeno, ukoliko pri normalnoj ishrani i kretanju, stolica izostane bar 3 dana. Do navike ne dovode evakuacione klizme, medilax (koga sad nema na tržištu) ili portalak. Sa ostalim preparatima budite oprezniji da ne napravite veću štetu nego što pretpostavljate (u francuskoj literaturi se pominje čak i "maladie de laxatifs" obično kod starijih ljudi, napr. U staračkim domovima)