Poštovani, moji problemi sa stomakom počeli su pre dve godine u vidu pretakanja u crevima, krčanja, gasovima i kašastim stolicama. Sredinom prošle godine nakon doručka počeo je jak bol u želucu, nakon čega mi je izdisajnim testom utvrđen helikobakter pilori. Lečena sam trojnom terapijom i ponovljeni test nakon sprovedene terapije bio je negativan. Problemi sa crevima i dalje su postojali, s tim što sam eliminacijonom dijetom shvatila da je problem sa gasovima u mlečnim proizvodima koje sam eliminisala, ali krčanje nije prestalo, dok se oticanje pojačalo. Početkom ove godine počela sam da osećam mučninu, podrigivanje i na najmanju količinu vode, potpuno odsustvo apetita, malaksalost, nagli gubitak cirkulacije u pojedinim prstima na rukama, temperatura u rasponu od 35, 3 ujutru do 35, 6 uvece. Radila sam test stolice (parazitološki, protozoe, mikološki, bakteriološki i oklutno krvarenje) i svi nalazi su bili negativni. Krvna slika u granicama osim sedimentacije koja je bila 15 (ref. 0-10) i albumini i proteini u serumu na gornjoj granici. Ultrazvuk abdomena uredan. Na moje insistiranje rađena su antitela na kandidu i utvrđeno je da su igm povišena. Usledila je terapija nistatinom, probioticima i eliminacijona dijeta. Temperatura se povećala, mučnina i podrigivanje su nestali. Zaključak doktora je bio da moje izrazito loše stanje posledica odumiranja kandide, jer usled mog lošeg apetita odnosno nejela počela da izumire. Međutim, tu se problemi ne završavaju. Pre nego što je utvđeno da imam kandidu moje oticanje se pogoršavalo. Sistemom eliminacije shvatila sam da imam problem sa svim žitaricama (sa i bez glutena) , svim orašastim plodovima i svim semenkama, mlečnim proizvodima, paprikom. Oticanje (sada već drastično) se javlja nakon 3-4 sata od konzumiranja. Obuhvata ekstremitete i stomak. I potrebno je oko 3 dana da ne unosim problematične proizvode i polako splasnem. Plus jutro nakon unošenja takve hrane osećam se "prebijeno" i leđa me bole, blago krčanje je prisutno. Koje analize mi sugerišete da uradim i da li se iz svega navedenog može pretpostaviti šta je u pitanju? S' poštovanjem, bojana damnjanović

    Odgovoreno: 25. 05. 2015.
    • Poštovana,
      Mora da je nešto važno promaklo. Predlažem da se sa svom dosadašnjom dokumentacijom javite nekoj od velikih zdravstvenih ustanova (kbcentri ili vma) radi dopunskih analiza i pregleda bilo u ambulantnim bilo hospitalnim uslovima
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #134815

    • Dete staro 15 godina od prošle godine od marta ima povremene prolive. Išli smo kod više specijalista gastroentereloga probali bez mleka i ml. proizvoda, bilo je pod terapijom i opet sve isto. Kada pre podne ide u školu ima svremena na vreme (do dva puta nedeljno) prolive. Popodne retko. Nekada i kod kuće za vikende dobija proliv. Inače, rezultati su mu dobri na ispitivanjima - nalaz hronični gastritis i za sada da ponovi nalaz serelogija nakon terapije baktrimom. Inače je osetljivo dete. Gde bi se još mogli obratiti i ima li neko sličnih iskustava?