Postovani, imala bih pitanje u vezi sa hijatalnom hernijom. Pre oko tri godine zbog simptoma nelagodnosti u grudima, bolova u ramenu, ruci. . . . . , kontroolisala sam srce radila nekoliko ekg-a i ultrazvk srca koje je bilo u redu, pa sam radila gastroskopiju na kojoj je otkrivena zeludacna kila, dobila sam lekove koje sam pila, oslabila sam i stanje se uglavnom popravilo, samo mi je ponekad u zavisnosti od hrane nesto zasmetalo. Sada sam skoro vratila tezinu koju sam imala, nije nesto preterano, ali imam nekih 10-ak kg viska, i pre oko 20-ak dana posle jednog malo tezeg obroka, tegobe su opet pocele, izuzetno jak pritisak ispod rebara, nelagodnost, nekau napred u grudnom kosu, nekad nazad u kicmi, nekad ubrzan puls, nekad malaksalost. . . . . , i to traje po tri cetiri sata, nekad mi je malo bolje kad nesto jedem, valjda se zeludac malo spust, nekad ne i to se desava skoro svakodnevno. Molim vas za savet sta ponovo da prekontrolisem, dr opste prakse mi je samo dala uput za gastro uz komentar da ne veruje da ce ponovo raditi gastroskopiju. Da li je moguce da se od tog tezeg obroka (dva parceta vruceg svinjsko mesa) kila ponovo aktivirala, da li se povecala i uopste sta je moglo da se promeni u predhodne tri godine. U tom periodu cesto sam radila analize krvi, uvek uz analizu hormona stitne zlezde, koja mi vec dve godine miruje i ne pijem nikakvu terapiju. Secer ok 4-4. 5, hol ok 4. 5-5, trigliceridi ok manje od 1, krvna slika u redu, nema anemije, pritisak u redu, oko 120/70, samo kad se nesto uplasim ili uzbudim gornji predje 140, puls u mirovanju oko 75, nikad nisam bila pusac, kafu ne pijem. Molim vas za savet sta da uradim da popravim svoje stanje? Unapred hvala, slavica

    Odgovoreno: 26. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Vaše smetnje su verovatno u vezi sa hijatusnom hernijom. Bilo bi potrebno (posle 3 godine od početka smetnji kako tvrdite) ponovo otići kod gastroenteologa i uraditi sve ono što on predloži. To, najverovatnije, znači bar kontrolnu gastroezofagoskopiju, i možda konsultativni hirurški pregled ukoliko se radi o velikoj, fiksiranoj herniji koja se ne može drugačije efikasno izlečiti. Vremenom se hijatusna hernija po pravilu poveća i ukoliko su i smetnje velike, najbolje ju je operisati. Zavisno od nalaza i procene u vašem slučaju, sad je moguće da se i ova intervencija u nekim slučajevima uradi i endoskopski. Inače sve one mere koje ste već probali (skidanje tel. Težine, nošenje odeće koja ne steže struk, neuzimanje obroka 3 sata pre spavanja, spavanje na povišenom uzglavlju, i dr. Uz medikamentnu terapiju) velikom broju pacijenata donose znatno olakšanje