1. Šta znače Ehogenije

    Pitanje broj: #133305

    Poštovani,
    UZ abdomena je pokazao sljedeće: jetra grublja, sitnozrnata, nije uvećana i nema fokalnih lezija, znaci aerobilije. Šta to znači? Pankreas urednog položaja ehogeniji, u prikazanom dijelu nema fokalnih lezija. Je li pankreas uredu, s tim da mi niko nije objasnio šta znači ehogeniji? Zatim, slezena nije uvećana, homogena, normoehogena. Aorta abdominalis nije dilatirana. Žučna kesa presavijena eho slobodnog lumena. Holedohus slobodan. v. porte primjerenog dijametra. Želudac kaskadan, edematoznog zida, hipersekrecija hijatalna klizajuća hernija. Oba bubrega urednog položaja, oblika i veličine. Parenhim bubrega očuvan. Kanalni sistem oba bubrega naglašen postupalan bez dilatacije. Jesu li bubrezi uredu? Mokraćni mjehur eho slobodnog lumena bez eho znakova infiltrativnih i proliferativnih promjena. Jajnici prikazani sa folikulima. Uterus uredan. Nema slobodne tečnosti u abdomenu. Je li ovaj nalaz uredan?
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 26. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Vaš uz nalaz je u celini zadovoljavajući. Aerobiliji tu nema mesta. Eventualno ponoviti nalaz još jednom kod drugog doktora i na drugoj mašini. (tzv "pravo na drugo mišljenje"). Ehogenije - treba da znači da je tkivo čvršće, gušće, fibroznije no inače. Presavijena žučna kesa uglavnom, upućuje na prebolelo zapaljenje i ev. postojanje priraslica. UZ se inače ne koristi za pregled i dijagnostiku želuca - tu postoje druge metode, te ga ne komentarišem. Opis bubrega bi trebalo da odovara uobičajenom (reč "postupalan" je verovatno neka ortografska greška i ne znam šta znači.) Drugim rečima: uradite ješ jedan uz pregled trbuha pod drugim tehničkim uslovima (aparat, ispitivač)