Postovani, vec dve god imam problema sa kandidom u crevima. Sve je pocelo pre dve god zbog upale hronicno obolelih krajnika jos iz detinjstva. Imao sam suv kasalj 3-4 meseci. Dr mi je prepisao hemomicin koji je stopirao kasalj ali mi namnozio kandidu na 80 kolonija. Simptomi su bili mantanje, malaksalost, promena temperature i raspolozenja…posto su doktori malo laici ovde za to dali su mi samo diflukan bez ikakve terapije dijetom. Spustio sam kolonije kandide na 15 i prestao sa lekovima. Posle god dana skoro javljaju mi se simptomi diareje do 8 puta dnevno, pretakanje creva, crvenilo na licu uvece, malaksalost. Uplasio sam se i krenuo da se pregledam kompletno. Svi nalazi su bili uredni i dobri, cak sam se testirao i na hiv i hepatitis b jer sam toliko bio u panici i psihicki rastrojen. Ulaboratoriji je sve bilo ok osim enzima jetre alt koji je na pocetku kada su mi otkrili kandidu bio jednu jedinicu iznad normalnog znaci 43 a god dana posle kada proveravao bio 47. Sve ostalo je bilo u redu. Gastroenterolog u nisu u privatnoj klinici mi je rekao da ne brinem jer u nalazima nema elemenata za nista ozbiljno, osim sto sam tada kandidu u crevima imao 100 kolonija i u grlu u malim kolicinama. On mi je rekao da mi verovatno sve to potice od krajnika i da ne brinem. Dao mi je 21 dnevnu terapiju nistatinom i dijetom za kandidu. Ispostovao sam sve po propisu i nekih 6 meseci se skoro pridrzavao dijete. Onda sam resio da operisem te krajnike. Pre operacije dao stolicu i opet imao 100 kolonija ni sam ne znam vise odakle. Jeste da sam skoro jednom nedeljno imao upalu krajnika ali opet da li je moguce da se kandida vratila. Operisao krajnike pre 4 dana i posle operacije primao injekcije antibiotika zbog blage temperature. Evo oporavljam se od operacije i mogu da zamislim koliko sada imam kolonija. Pa vas molim za pomoc i vase misljenje da li u svim tim nalazima koje sam uradio moze da se vidi da nije nesto ozbiljnije? U velikoj sam panici i ne znam sta da radim. Doktori mi kazu da sam zdrav kao dren jer se i osecam tako kada nemam namnozenu tu kandidu. Treniram svakodnevno trcim, ne pijem ne pusim i stvarno ne znam odakle ona vise u tolikom broju. Hvala unapred na svemu. Pozdrav

    Odgovoreno: 01. 06. 2015.
    • Poštovani,
      Intestinalna kandidijaza ume nekad da bude vrlo uporna i da zahteva dugotrajnu terapiju. Otidjite do gastroenterologa sa svom dokumentacijom i verujem da će on pronaći način da vam pomogne. Možda će biti potrebno i da uradite antimikogram kao i da se ustanovi zbog čega vam se i odakle javljaju recidivi. Ovo kako ste do sad radili očigledno nije ni otklonilo uzrok niti saniralo postojeće stanje
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #132072

    • Marta Jasarevic 03. 05. 2021.

      Dobar dan,htela bih da pitam samo da li je opasno kada se u stolici bebe nadje izolovana kvasnica kandide 43 kolonija?