Poštovani, pre oko godinu dana dijagnostifikovan mi je ulcerozni proktitis (kolposkopskim pregledom, a nakon krvi u stolici, neurednih stolica i generalno problematičnog i često bolnog pražnjenja) . Od tog trenutka promenila sam 3 doktora. Prvi doktor (za koga smatraju da je izuzetan dijagnostičar bolesti debelog creva) mi je davao visoke doze mesalazina (3 - 4 grama dnevno) samo oralno, međutim nisam primetila poboljšanje. Zbog toga sam probala sa promenom doktora. Novi doktor je išao drugom metodom, prvo "agresivno" na smirivanje stanja za šta sam koristila budenofalk penu (2 pakovanja) , a nakon smirivanja prepisao mi je supozitorije od 1 gram mesalazina analno (uz propratnu terapiju probioticima) . On smatra da mesalazin uzet oralno nije delotvoran u mom slučaju zbog toga što je kod mene oboleo završni deo debelog creva (oko 10 cm) i da mesalazin uzet oralno ne prodire dovoljno daleko da bi delovao baš na taj deo creva. Nakon terapije budenofalkom primetila sam poboljšanje svog stanja i primenjivala sam terapiju mesalazinom skoro 6 meseci, pri čemu nisam osetila dodatne tegobe. Na žalost, doktor se teže razboleo zbog čega ne radi već duže vreme tako da sam morala da potražim drugog doktora zbog kontrole. Juče sam zbog toga otišla u klinički centar niš kod jedne mlade, ljubazne doktorke koja mi je praktično odmah s vrata rekla da je ova bolest predkancerogeno stanje i da je verovatnoća velika da u roku od 7 -8 godina bolest uznapreduje i pređe u naredni stadijum. Ona smatra da terapija koju mi je dao prethodni doktor nije dovoljna, tj. Da nije dovoljno uneti samo 1 gram mesalazina analno, tako da mi je prepisala pored supozitorija još 2 grama mesalazina oralno (uz dodatak probiotika) . Molim vas za mišljenje o mojoj bolesti i o neophodnoj terapiji, s kim od ova tri doktora se najviše slažete. Takođe bih vas zamolila da mi napišete nešto konkretnije o mojoj bolesti, koliko je opasna, i generalno šta je to ulcerozni proktitis. Iskreno, jako sam uplašena za svoje zdravlje nakon jučerašnjeg pregleda i stvari koje mi je ispričala doktorka, naročito zbog toga što nisam na taj način čula to od prethodnih doktora. Da li je moja bolest zaista predkancerogeno stanje, odnosno uvod u kancer? Unapred vam najiskrenije hvala na odgovorima. Srdačan pozdrav, maja

    Odgovoreno: 01. 06. 2015.
    • Poštovana,
      Izlaganje o ulceroznom kolitisu bi daleko prevazilazilo okvire ove komunikacije sve što ste naveli govori o kompetentnosti vaših terapeuta. Verujem da su oni učinili sve što su mogli. Predložio bih vam da se javite prof. Dr dinu tarabaru na vma, (verujem da neću pogrešiti) , danas vodećem autoritetu za vašu bolest u ovoj zemlju