Postovani, molim vas da mi odgovorite sto pre na pitanje. Ocekuje me operacija zgloba i imam dva pitanja. Prvo da li je dozvoljeno pri operaciji imati lakirane nokte na rukama i nogama i drugo pitanje da li je dozvoljeno da budem u vesu tokom operacije. Hvala, masa

    Odgovoreno: 23. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Nije preporučljivo imati nalakirane nokte i biti u vešu tokom operacije prvenstveno jer to ometa adekvatan monitorin tokom anestezije (pulsna oksimetrija, ekg) . U svakom slučaju ukoliko vas to toliko brine i onespokojava ostavite makar jedan nokat na ruci nenalakiranim kako bi se na njemu mogao postaviti pulsni oksimetar, a da li će biti potrebno da skinete veš tokom operacije zavisi od širine operativnog polja i potreba anestezijskog monitoringa
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #63071

    • U osnovnu fizicku pripremu pacijenta za bilo kakvu invazivnu metodu podrazumeva: priprema operativnog polja tj. Brijanje, zatim klistiranje ukoliko anesteziolog to zahteva, skidanje sminke, pirsinga, laka sa noktiju, sociva, vestackih noktiju, zubne proteze. Na dan operacije pacijent ne jede, ne pije, osim terapiju koju propise internista, anesteziolog ili hirurg (ili drugi specijalista) , pacijent se odvozi u operacioni blok, gde skida ves i prebacuje se u pokretni krevet, kojim se odvozi u operacionu salu!!