Postovani, pre 16 meseci zadobila sam prelom femura, koji je saniran metodom kincera. Kincer nije zasrafljen za kost, slobodan je i opipljiv je spolja. Zakazana mi je intervencija u cilju otklanjanja istog, pri cemu cu imati rez samo na zadnjici (bez otvaranja noge sa strane) . Imam fobiju od opste anestezije, buduci da sam bila sedirana23 dana zbog drugih povreda. Interesuje me da li ga je moguce odstraniti pod nekom vrstom lokalne anestezije ili "blokade" i koje druge mogucnosti dolaze u obzir? Unapred puno hvala

    Odgovoreno: 27. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Sasvim je razumnjivo da osećate određenu nelagodnost i strah povodom naredne anestezije obzirom na to da ste toliko dug vremenski period proveli pod dejstvom sedativa i hipnotika. Moguće je sledeću hiruršku intervenciju uraditi u nekoj od tehnika regionalne anestezije. Moguće je uraditi neki od centralnih neuroblokova (spinalna ili epiduralna anestezija) sa ili bez plasiranja katetera za postoperativno kupiranje bola. Možda bi najbolje opredeliti se za neki od perifernih nervnih blokova za donje eksteremitete naravno ukoliko u instituciji u kojoj se planira intervencija postoji anesteziolog dovoljno vešt i iskusan u izvođenju ovih procedura.