Dobar dan htela sam da vas zamlim da mi odg pre 8. God po prvi put sam dobila trudnicku bronhijalnu astmu, posle porodjaja nisam osecala tegobe, sada sam 33. Nedelja i stah me od prirodnog porodjaja zato vas molim da mi odg kakve su sanse za carski rez ili epiduralnu mada sam i tu malo skepticna neznam kakvi su nasi ovde po tom pitanju.

    Odgovoreno: 21. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ukoliko nemate nikavih tegoba niti uzimate bilo kakvu terapiju nemate se čega bojati. Ne verujem da će se atak bronhijalne astme ponoviti. Ne mogu baš najpreciznije razumeti kakvo je vaše trenutno stanje u pogledu simptoma bronhijalne astme ali u svakom slučaju ukoliko imate ponovo probleme sa astmom epiduralna anestezija je daleko najbolji izbor, pa nakon toga prirodni porođaj a tek na kraju i u krajnjoj nuždi treba razmišljati o carskom rezu u opštoj anesteziji. Znači, mehaničku ventilaciju koja prati opštu anesteziju treba izbeći kod trudnica astmatičara, prirodni porođaj može pogoršati simptome astme a epiduralna anestezija može biti dobar izbor te je ja i preporučujem, ali ne znam ko su ''vaši i kakvi su'' tako da vam se izvinjavam što vam na to ne mogu dati decidan odgovor