Za anesteziologa: zdravo, pre 6 godina sam saznala da sam alergicna na neke lokalne anestezije kao sto su cistokain, i grcki lidocain, odnosno xylocain. Poslata sam da radim ispitivanja u kcs, gde se pokazalo da na lidocain domace proizvodnje (galenikin) nisam alergicna. Uskoro cu se podvrgnuti operaciji nosa u totalnoj anesteziji, pa me zanima da li postoji nekakva veza izmedju te alergije na lokalnu anesteziju i totalne anestezije? Hvala puno!

    Odgovoreno: 08. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Alergija na lidokain je izuzetno retka. Po onome što ste izneli može se steći utisak da ste eventualno alergični na pojedine komponente rastvora xylocaina ali ne i na samu aktivnu supstancu. Operacije nosa (estetske i korektivne) uobičajno se rade u opštoj endotrahealnoj anesteziji a vrlo retko na kraju same operacije postoperativna analgezija se može potencirati lokalnim aplikovanjem lidokaina u predeo operativne traume. Stoga bi moj savet bio da se bez previše bojazni pripremate za operativni zahvat i predstojeću anesteziju ali da zbog svake eventualnosti skrenete pažnju i anesteziologu ali i hirurgu koji će vas operisati na dokazanu alergiju na cystocain i eventualnu unakrsnu reakciju na lidokain kako bi izbegli bilo kakav rizik od nastanka alergijske reakcije.