Doktore jankkovic, ja imam jedno pitanje koje je mozda pre pitanje lekarske etike i profesionalnosti. Moja majka je bila spremna za operaciju fistule na debelom crevu. Inace koristi terapiju zbog operacije tumora na hipofizi. Posto su je odveli u operacionu salu i pripremili za operaciju konstatovali su da nisu pozvali endokrinologa koji je morao da bude prisutan zbog davanja anestezije. Mene interesuje kako je moguce da se desi takav propust kod doktora koji uziva ugled, i naravno da smo sada zabrinuti kako ce se on pobrinuti za nju? Da li je moguce da je on kao strucnjak i profesionalac nacinio ovakav propust? Razumem da ovde vi nista ne mozete da ucinite da je ovo problem izmedju nas, ali mozete da mi kazete kakva je procedura u slucaju kada imate jednog ovakvog pacijenta sa ovakvom istorijom bolesti?

    Odgovoreno: 21. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Zaista neprijatno iskustvo i u potpunosti se slažem i razumem vaše nezadovoljstvo. Endokrinolog naravno ne mora biti prisutan prilikom uvoda u anesteziju i u kući u kojoj ja radim to nikada nije bila praksa. Kada pacijentovo stanje i priroda njegove endokrinološke bolesti to zahteva anesteziolog naravno može uključiti i endokrinologa u preoperativnu pripremu takvih pacijenata a vaša majka u svakom slučaju spada u tu grupu pacijenata. Ja zaista ne mogu znati koja je priroda bolesti uzrokovala operaciju na hipofizi ali pretpostavljam da je zbog operativnog zahvata eventualno bilo neophodno uključiti supstitucionu terapiju ali je to moralo biti učinjeno mnogo ranije, tačnije već kod prvog kontakta između pacijenta i anesteziologa u anesteziološkoj ambulanti. Ne verujem da je u bitanju bilo kakav razlog koji izvire iz ličnih pobuda. Moguće je da se je anesteziolog koji je trebao da obavi anesteziju po prvi put upoznao sa isorijom bolesti vaše majke neposredno pred uvod u anesteziju a da je propust učinjen ranije. Bojim se da vam možda nisam bio od prevelike pomoći ali moj vam je savet da pri ponovljenom postupku skrenete pažnju anesteziologu odmah nakon prijema u bolnicu.