Postovani, imala sam 4operacije pod totalnom anestezijom, 1987 imalla sam vanmatericnu trudnocu, 1999 izvadjen mi je levi bubreg tri godine kasnije ciscenje apcesa u tom predelu gde je bio bubreg 2009 -te operisalla sam cistu jajnika, na toj zadnjoj operaciji sat vremena posle anestezije pocela sam da modrim i da prestajem da disem. Objasnjenje lekara je da je postojalla mogucnost protutnjalog embola, ili sam jednostavno zaboravilla da disem. Sada imam punu zucnu kesu kamenja, kakve su posledice anestezije a pogotovu ove zadnje? Unapred zahvaljujem: ) )

    Odgovoreno: 21. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ono što ste doživeli neposredno nakon prethodne (druge) operacije liči na ozbiljnu respiratornu insuficijenciju a razlozi za nastanak respiratorne depresije neposredno nakon buđenja iz anestezije su mnogostruki. Razlog koji vam je napomenuo vaš lekar jeste moguć mada je po meni malo verovatan jer plućna embolija obično ukoliko nije masivna i ne dovodi do srčanog zastoja obično nije praćena prestankom disanja. Razloge zasigurno treba tražiti u produženom delovanju anestetika koji deluju depresivno na respiratorni centar. Ovi anestetici pripadaju različitim grupama ali se ovde najverovatnije radi o naknadnom efektu opioidnih analgetika (fentanil) naročito ako je za reverziju njihovog dejstva primenjen antagonist. Manja je mogućnost da se radi o dejstvu neuromišićnog bloka obzirom na to da u prethodnih sat vremena niste imali tegobe sa disanjem. U svakom slučaju ova komplikacija je moguća iako danas jako retka. Pacijent u neposrednom postanestezijskom oporavku upravo iz ovih razloga mora biti pod pojačanim nadzorom. Nemojte se brinuti ali skrenite pažnju anesteziologu prilikom preoperativne vizite.