Da li je normalno da sutra dan posle opste anestezije (fibroadenom na dojci) , osecam bolove u svim misicima (kao upala misica posle fizicke aktivnosti) .

    Odgovoreno: 21. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Žao mi je da ste imali takvo iskustvo, verujem da je bilo jako neprijatno. Iskustvo koje ste vi doživeli nekada je bila pre redovna praksa nego izuzetak a povezuje se sa primenom mišićnog relaksanta sukcinil-holina. Ovaj stari anesteziološki preparat je gotovo u potpunosti izbačen iz upotrebe u razvijenim zemljma ali nažalost još uvek ne i u srbiji. Anesteziolozi vole ovaj relaksant je njegovo dejstvo brzo prolazi te je u slučaju otežane intubacije (jako retka pojava) moguće relativno bezbedno probuduti pacijenta. Sa druge strane ovaj relaksant ima užasan farmakološki profil jer pokazuje mnoga neželjena a ponekad i fatalna dejstva. Bolovi u mišićima redovna su pojava nakon primene sukcinil-holina i teško se mogu preduprediti bilo kakvim postupcima. Zato je najbolje ne upotrebljavati ovaj preparat ukoliko stvarno nema indikacija za to. U svakom slučaju, nemojte se brinuti, ništa se loše sa vašim zdravljem neće desiti. Bolovi prestaju najkasnije za 48 sati a možete koristiti konvencionalne analgetike u cilju kupiranja bolova (brufen, zodol, andol itd) .