Pre dve godine mi je u kcs dijagnostikovana sarkoidoza pluca. Nepunih godinu dana sam pila pronison i od novembra 2008 ga ne pijem. Na poslednjoj kontroli septembra ove godine ace u krvi je 60 i doktorica sumnja na recidiv ali sam i dalje bez terapije s tim syo se decembra trebam javiti na kontrolu. Planirana mi je laparoskopija zbog endometrioze jajnika za sredinu novembra. Molim vas da mi odgovorite da li sarkoidoza nepovoljno utice na opstu anesteziju. Hitno! Unapred hvala, pitanje za anesteziologa

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Generalno ne utiče značajnije ukoliko je postignuta stabilna remisija bolesti. Međutim ukoliko vaše serumske analize prati i pogoršanje plućne funkcije onda operaciju treba odložiti do stabilizacije stanja. Ukoliko se vaš lekar odluči za ponovno uvođenje steroida (pronison) u terapiju, onda se preoperativnom uzimanju steroida konsultujte sa svojim anesteziologom i nemojte na svoju ruku prekidati sa terapijom. Malo opreza u svakom slučaju ne škodi ali nemate velikog razloga za brigu što se tiče anestezije. Nadam se da je odgovor bio dovoljno ekpeditivan