Postovani. Zanima me dali moze neko ko ima bronhijalnu astmu da se porodi carskim rezom, i sta je bolje epiduralna ili totalna anestezija, unapred hvala treba mi vas savet za porodjaj.

    Odgovoreno: 22. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Trudnica koja boluje od bronhijalne astme može se poroditi i u opštoj i u epiduralnoj anesteziji ali je svakako za jedno takvo stanje mnogo bolja epiduralna anestezija jer u tom slučaju pacijent diše samostalno bez pomoći aparata za anesteziju i stavljanja endotrahealnog tubusa. U vašem slučaju epiduralna anestezija je apsolutno indikovana i poželjna. U svakom slučaju primenom specifičnih lekova (bronhodilatatora, antihistaminika i drugih) potrebno je postići kontrolu simptoma bolesti i sprečiti egzarcebaciju oboljenja u periodu termina porođaja