Postovani, pijem eftil retard 500 jednu uvece vec duzi niz godina, alergicna sam na penicilin, krva grupa ab+. Kod zubara sam primala anesteazije i u avgustu ove godine primila sam lokalnu anesteziju kog ginekologa zbog kiretaze usled spontanog pobacaja. Zbog pojave kondiloma moram na intervenciju i zanima me da li zbog terapije i anestezije u avgustu smem ponovo da primim anesteziju? Da li postoji neka anestezija koju ne smem da primim? Takodje, nadam se sledecoj trudnoci i htela bih da znam nesto o anesteziji prilikom carskog reza, totalnoj. Smem ili ne smem. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 18. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Generalno, valpproati nemaju značajne interakcije sa opštim i lokalnim anesteticima tako da njihova primena nije kontraindikovana kod planirane anestezije, naročito ne kod tehnika lokalne anestezije. U određenoj meri ovaj lek može potencirati depresivno dejstvo na cns ostalih depresora koji se koriste tokom opšte anestezije, ali o tome će voditi računa vaš anesteziolog i to nije stvar koja treba da vas brine. Ono što jeste promlem kod primene ovog leka je njegov potencijalno katastrofalni efekat na funkciju jetre i pankreasa i mislim da se nikako ne sme primenjivati u trudnoći i tokom dojenja, ali o tome se konsultujte sa vašim neurologom i ginekologom. Što se tiče alergije na penicilin, oprez i skrenite pažnju lekaru, ab + krvna grupa može biti samo prednost