Postovani, interesije me da li može da se primeni periduralna anestezija, odnosno mogu postojati komplikacije usled toga što mi je spondilosis nerv u lumbalnom delu bio priklješten pre nekih godinu dana. Nemam dijagnozu spondiloze, samo povremene bolove ali postoji velika mogućnost da se pojavi u budućnosti.

    Odgovoreno: 04. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Generalno, deformiteti kičmenog stuba kao i oštećenja nervnih kičmenih korenova kontraindikacija su za primenu centralnih neuroblokova (spinalna i epiduralna anestezija) . Što se tiče vašeg slučaja, akutni prolaps diska sa pritiskom na nervne korenove apsolutna je kontraindikacija za primenu epiduralne anestezije. Međutim ukoliko se radi o tome da je već duži vremenski period pacijent bez bilo kakvih kliničkih simptoma lumboišialgije, niti zbog toga prima bilo kakve lekove, može se razmoriti mogućnost davanja epiduralne anestezije. Obzirom na to da je zbog izvođenja same procedure potrebno prilično savijati kičmeni stub, ostati u tom položaju određeno vreme i uzimajući u obzir ostale okolnosti vezane sa tehniku izođenja može doći do stvaranja okolnosti u kome je novi prolaps diska moguć. Ukoliko nije krajnje neophodno, preporučio bih vam neku od tehnika opšte anestezije, koje se danas izvode uz pomoć moćnih anesteikaa koji omogućavaju brz oporavak pacijenta bez štetnih propratnih pojava. Za konkretniji odgovor morao bih znati tip hirurške intervencije za koji se spremate