Poštovani dr. , prilikom porodjaja sam primila epiduralnu anesteziju, medjutim sve vreme porodjaj sam imala jake bolove, možda svega u prvih 20 minuta nisam osećala neku bol ali sve do kraja porodjaja koji je trajao jedno 4-5 sati sam osećala jake bolove. Zanima me o čemu se tu radi, da li je moguće da mi anesteziolog nije dobro dao tu inekciju ili sam ja jednostavno nisam na nju odreagovala? Da li ona treba da se dozira kako porodjaj odmiče i kako bolovi postaju jači? Jer, koliko sam mogla da primetim, meni anesteziolog nije dolazio i to podešavao! Inače, poradjala sam se u beogradu. Takodje me zanima sledeće: na kraju sam se porodila hitnim carskim rezom, da li je moguće da se žena koja je porodjena carskim rezom drugi put porodi prirodno, jer sam čula da je kod nas praksa da kada se žena jednom porodi carskim rezom tako će se poradjati i ubuduće. I još nešto, da li je moguće da se carski porodjaj izvede bez totalne anestezije već samo uz primenu epiduralne? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 30. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Vi ste doživeli jedno zaista neprijatno iskustvo, prvenstveno zbog toga što su vaša očekivanja izneverena. Epiduralna anestezija koja se primenjuje kod porođaja tzv, , bezbolni porođaj, , izvodi se plasiranjem katetera u epiduralni prostor i kontinuiranim doziranjem lokalnog anesteika i/ili analgetika. Ukoliko je položaj vrha igle bio pravilan a samim tim je i kateter na mestu nemoguće je da ne nastupi anestezija. Upravo se kateter i plasira kako bi se kontinuirano tokom porođaja ali i neposredno nakon njega obezbedila neosetljivist za bol majke. Naravno koncentracija anestetika koja se ubrizgava bilo frakcionirano (s vremena na vreme) ili kontinuirano (uz pomoć infuzionih pumpi) je manja u odnosu na druge hirurške zahvate, jer je neophodno da sem dobre analgezije majka sačuva mišićnu snagu perinealne i abdominalne prese kako bi učestvovala u porođaju. Ja zaista ne mogu znati koje su akušerske okolnosti koje su dovele do produženja porođaja i završetka carskim rezom, ali sam siguran da vaš epidural nije bio efikasan. Verovatno položaj igle nije bio adekvatan što je moglo usloviti da se lokalni anestetik ubrizga paraspinozno u mišićnu masu ili neki drugi anatomski prostor ali sigurno ne u epiduralni. Postoji zaista samo teoretska mogućnost postojanja mehaničke opstrukcije u epiduralnom prostoru ali je ona ovde manje verovatna. U svakom slučaju sa vama je sve u redu i ne postoji mogućnost da niste odreagovali ili da ubuduće nećete odreagovati na lokalnu anesteziju. Nije svaki epidural uspešan bez obzira na veštinu i iskustvo. Anesteziolog mora biti prisutan tokom trajanja porođaja u epiduralu kako bi pratio karaktet i visinu bloka a uz to i kvalitet analgezije. Uobičajno je da se nakon prvog carskog reza i ostali porođaji završavaju na taj način zbog opasnosti od pucanja materice na mestu prethodnih šavova ali to nije pravilo. Moguće je sledeći porođaj završiti prirodnim putem a naročito u okolnostima epiduralne anestezije. I na kraju naravno da je moguće uraditi porođaj carskim rezom u epiduralnoj anesteziji i to je na zapadu rutinska praksa.