Molim da mi odogovite da li je kod mene moguce primeniti epidural, ako imam operisanu kicmu zbog skolioze i ugradjenu sipku (instrument se zavrsava na prsljenu l2) ? Hvala

    Odgovoreno: 30. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Jako teško. Možda je moguće pristupiti epiduralnom prostoru ispod šipke ali zaista jako teško obzirom na to da je fleksija (savijanje) kičme ili položaj, , sklupčanog mačeta, , neophodan da bi se uopšte epiduralnom iglom prišlo kičmenom stubu. Teoretski je moguće ali u praksi jako teško izvodljivo. Zbog implantiranog uređaja a naročito ukoliko se on prostire i u predelu vratne kičme može biti otežana intubacija što već predstavlja ozbiljan anesteziološki izazov i rizik.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #40333

    • Prof. dr Radmilo Janković 06. 10. 2009.

      Nema na čemu, obzirom da se porođaj bliži savetovao bih vam da se konsultujete sa anesteziologom koji će videti i proceniti mogućnost fleksije kičmenog stuba i pristupa epiduralnom prostoru, ukoliko je šipka do nivoa l2, teorijski igla može u epiduralni prostor ispod šipke, ali bih vam ja zbog svega preporučio carski rez u opštoj anesteziji ali samo ako šipka ne ometa pokrete vratne kičme. Ukoliko i to kompromituje izbor anestezije, najbolje je da se porodite prirodnim putem ali posavetujte se sa anesteziologom koji će biti odgovoran za vaš porođaj jer nikada se ne zna da li ćete morati ipak na hitni carski rez. Ovo su samo krajnje opcije, naravno da sam siguran da će sve biti u redu ali nikada nije na odmet biti obazriv naročito kada su u pitanju dva života

    • Trudnica sa skoliozom 01. 10. 2009.

      Zelim da vam se zahvalim na odgovoru. Trenutno sam u devetom mesecu trudnoce, i razmatram opcije porodjaja koje su moguce u mom slucaju. Iznenadili bi ste se koliko su misljenja lekara (ginekologa i ortopeda) podeljena... Vi ste prvi anesteziolog kojeg sam pitala za misljenje... Ginekolozi i ortopedi se ni toga nisu setili. Misljenje ginekologa ide od "da probamo prirodno", pa do onoga ako "ne ide"... Dok kod ortopeda to ide ovako "ne vidim problem da se porodite uz epiduralnu anesteziju, jer se sipka zavrsava kod prsljena l2. Jos jednom, hvala.