Molim vas da mi napisete nesto o epiduralnoj anesteziji, koje su njene prednosti a koje mane. . . Da li je tacno da pacijent posle nje moze da ostane nepokretan? Trudna sam 5 mesec i planiram da se porodim sa epiduralnom anestezijom, tako da mi svaki savet u vezi toga puno znaci.

    Odgovoreno: 25. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Epiduralna anestezija je trenutmo jedna od najpopularnijih anestezioloskih tehnika. Izmedju ostalog koristi se i za izvodjenje takozvanog bezbolnog porodjaja. Ovo je apsolutno rutinska praksa u modernim zdravstvenim sistemima kakvi su oni na zapadu. Medjutim u srbiji, tehnika primene epiduralne anestezije u obezboljavanju porodjaja jos uvek na zalost nije postala rutinska praksa, ali se u primenjuje u jednom broju vecih bolnica u srbiji ali na svu srecu i u manjim centrima. Tehnika je u rukama anesteziologa koji je ovu tehniku izveo vise od 50 puta gotovo potpuno bezopasna. Procenat ozbiljnih komplikacija nije nista veci u odnosu na tehnike opste endotrahealne ili intravenske anestezije. Procenat nastanka tako fatalnih komplikacija o kojima vi pricate nalazi se u nivou statisticke greske odnosno izuzetno su retke. Mesto ulaska igle kod bezbolnog porodjaja nalazi se daleko ispod nivoa kicme te i sa te strane mozete biti mirni. Za vasu bebu, epidural je potpuno neskodljiv. Moja supruga se je sa drugim detetom porodila u epiduralu nakon samo 60 minuta od indukcije, tokom porodjaja nije imala nikakve bolove, a posle porodjaja i ona i beba su bili u fantasticnoj kondiciji. Moj vam je savet: samo napred, ali se raspitajte o uslovima za izvodjenje epidurala u vasem porodilistu obzirom da u srbiji ipak jedan mali broj anesteziologa suvereno vlada ovom metodom