Poštovani
    Ako je majka deteta od 22 meseca alergična na cave leptosuccin pri anesteziji, a dete treba da ima u Novembru operaciju - otklanja joj se cista na glavi, da li treba to napomenuti lekaru i da li mi kao roditelji imamo razloga za brigu, jer smo se svega naslušali što se tiče anestezije - recimo da je rizična anestezija za malo dete i da može da se ne probudi iz nje.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 13. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Sukcinilholin (leptosukcin) je mišićni relaksant i često se koristi u anesteziji kako bi olakšao endotrahealnu intubaciju i omogućio hiruršku relaksaciju. Istina, u odnosu na ostale medikamente koji se koriste u anesteziji, sukcinilholin ima veći potencijal izazivanja alergijskih manifestacija. Međutim te reakcije su veoma retko burne nalik pravim anafilaktičkom reakcijama. Na svu sreću ovaj se relaksant jako retko koristi u savremenoj anesteziološkoj praksi i danas se zamenjuje relaksantima koji imaju bolji farmakološki profil (esmeron, nimbex, norkuron). Postavlja se pitanje kakva je zaista bila priroda i intenzitet alergijske manifestacije kod Vas (obzirom da ste bili u anesteziji vi se toga ne sećate). Drugo pitanje je postoji li kod Vas unakrsna reakcija preosetljivosti na još neki anestetik? Alergija na pojedine lekove se ne nasleđuje, ali se može naslediti sklonost ka alergijskom reagovanju. Ukratko odgovor na Vaše pitanje bio bi sledeći: da se pedijatar-alergolog konsultuje tokom pripreme za anesteziju i eventualno uraditi neke pretrage koje mogu ukazati na sklonost ka alergijskom reagovanju (ukoliko se pokaže neophodnim i po savetu pedijatra). Naročito kod dece, anestezija, uključujući i onu koja će biti potrebna za hiruršku intervenciju Vašeg deteta, može se sprovesti bez davanja mišićnih relaksanata a zasigurno bez davanja leptosukcina ( inhalaciona anestezija). U svakom slučaju imaćete priliku da u okviru preoperativne pripreme porazgovarate sa anesteziologom i izložite mu Vaša saznanja. Budite bez brige, Vaša preosetljivost na leptosukcin sigurno neće dovesti vaše dete u opasnost tokom naredne anestezije, ali malo opreza nije na odmet te stoga iznesite vaša saznanja pedijatrijskom anesteziologu a on će Vaše dete mirno i bezbedno provesti kroz anesteziju.