1. dr Nataša Stefanović Stoimenov uvodjenje bebe u opštu anesteziju

    Pitanje broj: #129660

    Poštovani, imam bebu staru 3 meseca koja ima izraslinu iza levog uha promera oko 1 cm, dg:cystitis epidermalis i indikovano je operativno uklanjanje. Doktor je predložio ukljanjanje što pre, dok anesteziolog kaže da je beba još mala za opštu anesteziju s obzirom da ovo nije urgentna dg. Zanima me kakve posledice nosi anestezija u ovom periodu i da li postoji neka donja granica starosti pre koje ne bi trebalo uvoditi bebu u opštu anesteziju?

    Odgovoreno: 30. 12. 2016.
    • Poštovani,
      Ukoliko se radi o vitanoj indikaciji, ili laički rečeno o hitnoj operaciji, ne postoji donja starosna granica za uvod u opštu anesteziju, jer kad je to neophodno uspavljuju se bebe stare nekoliko dana. Medjutim, operator treba da proceni hitnost intervecije, i na osnovu ako je intervencija hitna i neodložna anesteziolog će uz adekvatnu pripremu uvesti bebu u opštu anesteziju. Anesteziolozi koji se bave pedijatrijskom anestezijom imaju iskustva u tome i shodno tome očekuje se da posle intervencije nema nikakvih posledica po bebino zdravlje.