1. dr Nataša Stefanović Stoimenov

    Pitanje broj: #134924

    Poštovani, molim vas za odgovor na pitanje da li se može javiti alergijska reakcija na sukcinilholin ili rokuronijum pri primjeni opšte anestezije ako se, anestezija prima prvi put. Da li važi pravilo antigen- antitjelo (kao kod hrane) pa da se alergija može očekivati sledeći put ukoliko dođe do anestezije (ukoliko se daju isti anestetici) ili može doći do reakcije nakon prvog puta. Molim vas za odgovor i hvala srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 20. 12. 2016.
    • Poštovani,
      Na žalost pojava alergijskih reakcija na bilo koji lek, bilo da se radi o mišićnim relaksantima (sukcinilholin ili rokuronijum) ili anesteticima ili analgeticima koji se koriste u lokalnoj ili opštoj anesteziji, vrlo lako može biti praćena istim takvim alergijskim reakcijama kod sledećeg aplikovanja. Ono što je srećna okolnost, jeste da su alergijske reakcije na te lekove retke i što anesteziolozi imaju znanja da te alegijske reakcije kada se jave prvi put prepoznaju na vreme i da odreaguju na pravi način.