1. dr Nataša Stefanović Stoimenov uticaj anastezije na dojenje deteta

    Pitanje broj: #144638

    Poštovani, imam dete od 5 meseci. U aprilu mi je zakazana operacija žuči, imam problem, jer bih volela da nastavim da dojim dete. Interesuje me da li posle operacije mogu da nastavim sa dojenjem? Koliko utiče anestezija na mleko? Hvala

    Odgovoreno: 19. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Tokom operativnog zahvata, vi ćete primiti lekove, koji će omogućiti analgeziju (obezboljavanje), anesteziju (san tokom operacije) i mišićnu relaksaciju. Na sreću, svi ti lekovi se kratko zadržavaju u organizmu, te se brzo i izlučuju. S obzirom na vrstu operativnog zahvata, vi ćete biti par dana u bolnici, lekovi će se izlučiti, te kad se vratite kući, možete nastaviti sa dojenjem. Ukoliko imate potrebu za lekova za bol u kućnim uslovima, najbolje koristiti paracetamol ili nesteroidne lekove (brufen), jer to i deca u slučaju povišene temperature mogu da koriste.