1. Porodjaj sa epiduralom

    Pitanje broj: #149812

    Poštovani, da li je moguće dobiti epiduralnu anesteziju prilikom porodjaja kod trudnica koje su na terapiji fraxiparinom zbog trombofilije mthfr heterozigot, i ako je moguće koje analize je neophodno uraditi i koliko je pre porodjaja neophodno konsultovati anesteziologa?

    Odgovoreno: 19. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Vi možete dobiti epiduralnu anesteziju, mada je pravilnije reći analgeziju, jer nam je cilj da ovom vrstom analgezije omogučimo bezbolan porodjaj. Samo je važno da od poslednje aplikacije injekcije fraxiparina prodje 6h. Takodje, neophodno je pred porodjaj (20-15 dana) uraditi laboratorijske analize kao što su krvna slika, aptt (aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme) i inr. Moj je savet da dve do tri nedelje pred očekivani termin konsultujete anesteziologa u porodilištu u kom planirate da se porodite, i na toj konsultaciji ponesite i uradjene laboratorijske analize.