1. dr Nataša Stefanović Stoimenov otežana intubacija pri opštoj anesteziji

    Pitanje broj: #137238

    Poštovani, u slučaju da se pri opštoj anesteziji desi situacija otežane intubacije, šta je u tom slučaju moguće učiniti da pacijent ne bi ostao bez kiseonika i umro. Da li se problem otežane intubacije u današnjim uslovima riješava i na koji način? Ovo vas pitam u situaciji kada su pacijentu dati mišićni relaksansi.

    Odgovoreno: 19. 12. 2016.
    • Poštovani,
      U današnjoj savremenoj anestezioologiji, nemate razlog za strah, jer postoji mnogo načina za rešanje problema otežane intubacije, od savremenih video-laringoskopa, air-track-a, fiberoptičke bronhoskopije, a na kraju tu su i lekovi koji deluju kao antidot (protiv-otrov) za mišićne relaksante. Tako da postoji mnogo rešenja za problem otežane intubacije, i mogućnost fatalnog ishoda zbog nedostatka kiseonika ne postoji.