1. dr Nataša Stefanović Stoimenov alergija na epidural

    Pitanje broj: #141027

    Poštovani, u devetom mesecu trudnoće sam i dogovorila sam epidural. Ono što me plaši jesu moje alergije koje sam imala u prošlosti. Prva je bila na penicilin koji sam primila intramuskularno, a zatim posle par godina mi se pojavio otok na oku prilikom uzimanja diklofena i raptena. Pre tih alergija primala sam i lokalnu i opštu anesteziju, bez problema. Zanima me da li postoji rizik da imam alergiju na epidural i kako bi se ona eventualno manifestovala? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 19. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Alergije koje pominjete na penicilin, diklofen i rapten, nisu kontraindikacija za primenu epiduralne analgezije, naročito pošto ste već primali lokalnu analgeziju. Ali tokom razgovora sa ginekologom i anesteziologom, obavezno navedite alergijske reakcije koje ste imali, da bi to imali u vidu prilikom upotrebe lekova (antibiotika i analgetika), posle porodjaja.