Postovani, molim vas da mi pomognete. Naime, djevojcica od 8 god, kcer moga partnera, je prije 3 godine trebala da ima operaciju krajnika. Prilikom operacije desila se strasna greska ili ko zna sta. Naime tamosnji anesteziolog je izgleda pod broj jedan pogrijesio dozu, kako smo saznali dobila je dozu za odraslog covjeka. Dijete je palo u komu. . . . . . Hvala bogu povratili su je u zivot, peracja nije izvrsena a dijete je dobilo alergiju na anesteziju, na zalost i pored svih intervencija nsmo uspjeli dobiti dokaze koji koktel je bilo u pitanju, niti koja doza. Sve pokusavamo. Pitanje je kako dalje da ona funkcionse, od vadjenja zuba do potrebe bilo kakve operacije. Sta nam predlazete da uradimo? Gdje da radimo analize? Da li znate iz prakse postoji li nacin da se ta alergija izlijeci? Unapred veliko hvala!

    Odgovoreno: 07. 09. 2013.
    • Poštovana,
      Znam da se u beogradu takve analize mogu izvršiti na dva mesta: institut za alergologiju kcs-a i vma. Alergija se ne leči, ali postoje lekovi koji je mogu držati pod kontrolom. Anesteziolog mora da vodi listu anestezije gde upisuje svaki lek, dozu i način davanja koji je primenio tokom anestezije, kao i druge procedure koje sprovodi. Obratite se zaštitniku pacijentovih prava, ministarstvu zdravlja i zdravstvenoj inspekciji. Po zakonu o zdravstvenoj zaštiti, vaš partner kao otac maloletnog deteta ima pravo uvida u medicinsku dokumentaciju ako je to od neposrednog značaja za devojčicin život, što je očigledno u ovom slučaju, i bilo.