Nemam zdravstveni karton. Imala sam ga u srednjoj skoli koju sam zavrsila pre 12 godina, skola ga je selila iz jedne ustanove u drugu, pa se to vise i ne zna gde je. Cula sam da po novom zakonu pacijent moze da izvadi karton na teritoriji bilo koje opstine beograda (ja zivim u kaludjerici) , ali ako ste upoznati, tu je nemoguce se leciti. Molim vas da mi odgovorite. Hvala.

    Odgovoreno: 06. 10. 2009.
    • Izabrani lekar u smislu člana 17. Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja je: (1) doktor medicine ili doktor medicine specijalista za oblast opšte medicine, odnosno specijalista medicine rada,
      (2) doktor medicine specijalista pedijatrije,
      (3) doktor medicine specijalista ginekologije,
      (4) doktor stomatologije.
      Osigurano lice može da ima samo jednog izabranog lekara iz grana medicine navedenih u stavu 1. ovog člana.
      Osigurano lice bira izabranog lekara, i to:
      Osiguirano lice ženskog poal starije od 15 godina života, pored izabranog lekara iz stava 1. tačka (1), odnosno tačke (2) ovog člana, ima i izabranog lekara doktora medicine specijalistu ginekologije:
      dete do navršenih 18 godina života, pored izabranog lekara iz stava 1. tačka (2) ovog člana, ima izabranog lekara doktora stomatologije;
      Osigurano lice starije od 65 godina života, pored izabranog lekara iz stava 1. tačka (1), odnosno tačke (3) ovog člana, ima izabranog lekara doktora stomatologije;
      Žena u vezi sa trudnoćom i 12 meseci posle porođaja; osigurano lice pre transplatacije bubrega, odnosno operacije na srcu; u preoperativnom i postoperativnom tretmanu malignih bolesti maksilofacijalnog predela; Osigurano lice sa urođenim i stečenim težim deformitetom i postoperativnom tretmanu malignih bolesti maksilofacijalnog predela; osigurano lice sa urođenim i stečenim težim deformitetom lica i vilice u okviru preoperativnog i postoperativnog tretmana; osigurano lice u okviru posttumorske rehabilitacije i rekonstrukcije, može da ima izabranog lekara doktora stomatologije.
      Osigurano lice bira izabranog lekara, po pravilu, kod davaoca usluga na području matične filijale.

Komentari na pitanje: #36533

    • Nemam zdravstveni karton, 25 godina sam imao, pa se vratio iz inostranstva. Kako ga pronać, lečio sam se u ambulanti u Beko diork, ali firma se ugasila. Traže mi, ali ja ne znam kako da ga pronađem? Imate li savet odakle krenuti?

    • Ne znam da li ste primetili, ali na pitanje niste odgovorili.