Poštovani,
    Ko je dužan da saopšti članovima porodice da je pacijent preminuo? Postoji li zakonsko pravilo koje to reguliše ili takvu vest može saopštiti i medicinska sestra? Otac mi je 15.08. ove godine preminuo. Lekarka je izlazeći iz njegove sobe, prošla pored mene i ne pogledavši me, (napomnjem da zna ko sam, jer smo bile u kontaktu tokom boravka moga oca u bolnici). Nakon lekarke, izašla je sestra, noseci defibrilator u rukama i slegnuvši ramenima me pogledala. Kada sam je upitala šta se događa, bila je zaprepašćena da mi lekarka ništa nije rekla. Mogla sam biti labilna osoba, mogla sam imati bolesno srce, mogla sam...Moju reakciju nije mogla znati...pa ipak... Ostalo je moje pitanje.
    Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 26. 08. 2008.
    • Poštovana,
      Lekar je isključivo u obavezi da saopšti najbližem punoletnom članu porodice da je pacijent preminuo. O zakonskim osnovama morate konsultovati pravnika. Svaka bolnica ima pravno lice koje štiti prava pacijenta i koga možete pitati za objašnjenje.
      Srdačno