Da li je moguća greška prilikom analize za HCV? Inače ja imam transplantirani bubreg skoro 9 godina. Išla sam na hemodijalizu godinu dana i bila negativna i na HBSAg i na HCV. Uoči transplatacije stigli su pozitivni nalazi za HCV, i za mene i za majku koja je bila donor bubrega. Tada su transaminaze bile blago povišene. Posle 20 dana, analize su ponovljene, nalazi su bili negativni i za mene i za majku. Analiza je opet ponovljena nakon 20 dana i nalazi su opet bili negativni.Sada nakon skoro 9 godina proveravali su mi viruse i našli da sam HCV pozitivna. Samo su jednom uradili analize. Da li je moguća greška pri analizi? Predlažu mi PCR analizu za HCV, šta je to? Napominjem da sam poslednju transfuziju primila 6 meseci pre transplatacije, još pre 9 godina. Sada su mi transaminaze blago povišene, da li je to znog lekova koje uzimam dugi niz godina, a to su: Ciklosporin, Pronizon, Cellcept i od skora lipanor?

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.

    •

      Poštovana,
      PCR je najpouzdanija metoda za detekciju bilo kog virusa pa tako i HCV. Što se tiče vašeg drugog pitanja, mnogi lekovi mogu izazvati reaktivno povišen nivo aminotransferaza, ali i HCV infekcija može dati lako povišen nivo.