Postovani doktore,molim Vas za pomoc i tumacenje nalaza. pre mesec dana i posle par dana izuzetno blagih simptoma(blago povisena temperatura),nakon par pregleda i analiza krvi ustanovljen mi je Epstein Barr virus. radjena mi je elisa EBV virusa i paul bunell davidson test ELISA EPSTEIN BARR IgM 10.4 ( vala i radila sam ultrazvuk jetre i slezine koji je pokazao da nema nikakvog uvecanja,bio je izuzetno dobar. ali posle 3 dana od tog UZ-a,radila sam transeminaze i bile su ALT 105 i AST 75. lekar mi je rekao da su se povisile zbog nemirovanja. od tada je proslo 3 nedelje,lezim neprekidno i za 3 dana treba da ponovim transeminaze. nemam nikekvih tegoba ovih mesec i po dana,ali se jako plasim,sta ako i dalje budu povisene? da li je istina da moze da dodje do zutice i to hronicne i da li je istina da ovaj virus izaziva neke vrte kancera? da li je ovo mononukleoza i sta znace one IgM i IgG i Paul Bunell vrednosti??? UNAPRED ZAHVALNA I JAKO UPLASENA, Ana,Beograd

    Odgovoreno: 11. 04. 2007.

    • Postovana, nalaz imunoglobulina M klase (IgM) govori u prilog sveze-akutne infekcije, dok pozitivan nalaz imunoglobulina G klase (IgG) govori u prilog staroj infekciji tj. da je organizam bio u kontaktu sa infekcijom. Paul Bunell je jedna od seroloskih metoda za postavljanje dijagnoze infektivne mononucleoze. Kod ove bolesti se radi o akutnom ostecenju jetre, oboljenje se strucno zove hepatitis mononucleosa ili hepatitis reactiva, i ne prelazi u hronicnu formu bolesti.Oboljenje se zavrsava bez ikakvih stetnih posledica. Postoje istrazivanja koja zele da povezu ovaj virus sa nekim malignim bolestima, ali nijedno nije 100% dokazano.

Komentari na pitanje: #435

    • Ana Drobnjak 21. 10. 2022.

      Postovani imam dijagnosrikovan iz krvi ebv igG 2.02 , uradila sam skener gde se vidi pocetni stadijum masne jetre da li su nalazi opasni ? Pozdrav

    • Dobar dan poštovani. Imam već 4 nedelje nisku temperaturu i uvećane limfne žlezde. Rezultati krvi i uz abdomena su super. Test na EBV IgG pokazuje 64. IgM je miran. Da li to znači da je skoro preležan virus ili ne??? Rezultat za CMV IGM MIRAN, IGG PREKO 250. LEKAR KAŽE DA JE CMV SKORIJE PRELEŽAN A JA SAM PROČITALA D ASU VREDNOSTI IGG VEĆE ŠTO JE VIRUS STARIJI. DA LI JE TA TVRDNJA TAČNA? HVALA VAM UNAPRED NA VAŠEM ODGOVORU.

    • Postovani, Imam temperaturu vec mesec, nije visoka ali je i dalje prisutna trenitno 37.2. Pila sam 3 antibiotika, grlo me i dalje boli, krajnici su crveni i uvecani. Radila sam dosta nekih analiza sve je doslo cisto i brisevi , pcr test, rendgen pkuca, krv. Ovo je poslednji nalaz, ako biste mogli da mi protumacite da li je i ovde sve u normalnim vrednostima? Zaista ne znam zasto jos uvek imam temp.i malaksalost i dalje..vec je pocelo da me izmara. Ako i ovaj nalaz je u redu, ne znam sta dalje da radim.