Postovani, Imam 55 god. Prije cetiri godine uradjen mi je TUR prostate. Od pregleda i operacije doslo je do stenoze uretre, idem redovno jednom u pola godine na diletacije. U vrijeme operacije PSA nalaz mi je bio 0,8 a sada je 2,1. Molio bih da me posavjetujete u vezi ovog nalaza PSA. Hvala!

    Odgovoreno: 27. 07. 2020.
    • Poštovani, povišen nivo PSA markera se kod vas može objasniti hroničnim zapaljenjem ostatka prostatičnog tkiva (nekada se TUR-om ne ukloni svo tkivo prostate). Uzrok hroničnom zapaljenju je otežano mokrenje zbog stenoze uretre. Jedina opcija za lečenje stenoze uretre kada je buržiranje bezuspešno je otvorena rekonstrukcija uretre - uretroplastika. Pre toga je potrebno uraditi uretrografiju, rendgensko ispitivanje uretre, kako bi se utvrdio stepen i mesto oštećenja uretre. Otvorena operacija uretre daje dugoročno dobre rezultate. Nakon te procedure neće Vam više biti potrebno buržiranje da bi normalno mokrili. Nakon oporavka od intervencije i vrednost PSA markera bi trebao da opadne.

      Nadam se da sam Vam malo razjasnio Vaše trenutno stanje.

      Svako dobro,

      Dr Nikola Stanojević, urolog