1. Litotripsija uretera i jj stent

    Pitanje broj: #151101

    Poštovani doktore,

    Imam 27 godina i pre mesec dana radili su mi litotripsiju desnog uretera u KBC Zvezdara i ugradjen mi je jj stent. Postoperativni tok uredan. Međutim, zadnjih par dana pri mokrenju pojavljuje mi se blago krv u urinu, ništa puno ali me zabrinjava jer traje već par dana. Stent treba da izvadim posle 1. maja i predlagali su mi eslw jer se u bubregu nalazi još jedan kamen koji nisu razbili iz meni nepoznatih razloga niti su mi objasnili nešto. Dr je bio neljubazan i samo mi je reko da taj drugi kamen ne mogu u KBC Zvezdara da razbiju mada nisam siguran jer je ta klinika opremljena dobro. U prilogu je otpusna lista pa mi pomognite i posavetujte šta dalje kad izvadim ovu sondu. I da li ima potrebe za eslw?
    Hvala

    Odgovoreno: 16. 04. 2017.
    • Poštovana,

      Od veličine i pozicije drugog kamena zavisi da li ima potrebe za konkretnom terapijom ili ne, a eswl je svakako jedna od opcija. Ukoliko krvarenje perzistira javite se urologu ranije radi eventualnog vadjenja jj stenta.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #151101

    • Poštovani, ugradjen mi urinarni stent u mokraćni kanal zbog razbijanja kamena. Intervencija će biti obavljena za mesec dana. Danas je sedmi dan kako mi je ugradjen stent, krvarenje je prestalo i mokraća je bistra, medjutim periodične tegobe (pritisak na donji deo stomaka, nagon za mokrenjem, vrlo neprijatan osećaj u donjem delu stomaka, naročito posle obroka.) Zanima me da li će ove tegobe blagovremeno prestati ili je ovo uobičajeno stanje posle ugradnje? Da li mirovati ili se polako fizički aktivirati?

    • Stavljen mi je jj stent u bubreg. Imam krvarenje već 2 dana i bolove ,krvarenje je u urinu i koristim naturufleks 3x3 komada. Dokle traje krvarenje?

    • Plasiranje stenta izaziva uzasan bol .Nije humano da se radi bez anestezije .Deplasiranje je takodjer izuzetno bolno. Prvo, sto vec postoji stres i saznanje kako to izgleda .Drugo, postupak je isti samo sto se stent ne ugurava, vec vadi . Ukoliko sonda nije bas idealno postavljena, to je horor .Svaki dalji normalan tok zivota nije moguc .Mokri se svakih 30 do 60 minuta .Nagon za mokrenjem je toliko jak i bolan da ukoliko za 3 sekunde ne odeste do wc-a, bice problema .Nakon ugradnje zakazuje se operacija, krsenje kamena. Tom prilikom se zamenjuje i stavlja nova sonda .Onda se vadi ukoliko je sve ok .Znaci najmanje tri puta ista procedura .Razlika je to sto se operacija izvodi pod anestezijom . Zavisno kakvo vam je stanje opsteg zdravlja, koristi se celosna ili spinalna anestezija. Izuzetno bolan postupak.

    • Postovani, Zanima me kakva je procedura prilikom deplasiranja jj stenta. Da li je bolno?