1. Operacija prostate

    Pitanje broj: #150032

    Poštovani, zbog dugogodišnjih problema sa mokrenjem, nepreglednih pregleda i kontrola prostate, mjehura, bubrega i slično, moj urolog predlaže operativni zahvat tur prostate. O tom postupku sam dosta pročitao ali slabo sam informiran što se dešava nakon što popusti anestezija. Kako se oseća pacijent? Kakve komplikacije mogu biti? Bolovi? Peckenje kod mokrenja? Molim vas ili me utešite ili još više uspaničite.  Hvala unapred. Goran

    Odgovoreno: 21. 12. 2016.
    • Poštovani,
      Posle operacije neophodno je nositi urinarni kateter nekoliko dana. Većina pacijenata kateter podnosi veoma dobro, ali se kod nekih mogu javiti periodično tenezmi (lažni pozivi na mokrenje) u vidu nelagodnosti ili bolnih senzacija. Najvažnije je da se nakon ekstrakcije katetera uspostavi normalni akt mokrenja, odnosno da nema otežanog mokrenja ili pak inkontinencije (nevoljnog umokravanja). Pečenje pri mokrenju ili druge dizurične smetnje mogu se javiti u slučaju da se javi urinarna infekcija posle operacije. Učestalost komplikacija zavisi od mnogo faktora, ali ako se dobro postave indikacije za ovaj vid lečenja, uspešnost operacije je visoka, a učestalost komplikacija relativno mala.