1. Osetljivost zuba nakon popravke

    Pitanje broj: #35677

    Zanima me zašto nakon popravke zuba on bude osetljiv na dodir, ne stalno nego ponekad, to nije bol nego neki osećaj koji je teško opisati. Moje pitanje je da li to znači da nije dobro popravljen ili postoji i neki drugi razlog?

    Odgovoreno: 06. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko pod dodirom podrazumevate bol kada zagrizete nešto čvrsto ili jako sastavite zube, uzrok toga može biti neka diskretna smetnja u "visini" plombe, odnosno trebalo bi da stomatolog iskoriguje ispun tako da bude bolje prilagođen Vašem zagrižaju. Ovo ne znači da zub nije adekvatno zbrinut, već spada u normalan tok izrade plombe (najčešće kompozitne-bele) jer je u pitanju izuzetno čvrst materijal, a potporni aparat čoveka ima taktilnu diskriminaciju koja se meri u mikrometrima. Kod osetljivijih pacijenata i velikih ispuna neophodno je uraditi prilagođavanje i nekoliko puta. Ovo se radi uz pomoć obojene artikulacione hartije na koju pacijent grize i na taj način se prikaže suvišni kontakt koji stomatolog zatim ukloni sa plombe. Takođe, nakon izrade kompozitnih plombi se ponekad javlja osetljivost na toplo i hladno što je posledica hemijskih dejstava na sam zub i prolazna je. Ukoliko se javlja spontan bol ("zub boli sam od sebe"), to je znak za uzbunu i zahteva drugu vrstu intervencija.

      Dr Aleksandra Škundrić

Komentari na pitanje: #35677

    • Hteo sam da vas pitam da li je normalno da posle punjenja kanala zuba kada prodje dejstvo anestezije zub boli?