1. Pojava karijesa ispod plombiranog zuba

    Pitanje broj: #33875

    Pre pet godina imala sam problema sa peticom gore levo, zahvatio je veliki karijes, zub je bio popravljen i stavljena je velika crna plomba. Međutim, delom zbog moje nebrige kao i loše urađenog posla oko plombiranja, ispod te plombe krenuo je kvar, koji sam pre par dana popravila. Zubar mi je rekao da je kvar jako dubok, da je došao do živca ali da ga nije zahvatio te neće biti potrebno vađenje živca, ali da mi ništa ne garantuje da mene taj zub nakon zatvaranja plombom neće zaboleti a ako se to desi, moraće da dođe do vađenja živca. Moje pitanje se odnosi na to da li postoji išta što bih mogla da uradim kao  prevenciju od vađenja nerva iz tog zuba (sem redovne dentalne higijene)?

    Odgovoreno: 15. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Za konkretan slučaj koji opisujete stomatolog je već preduzeo sve neophodne mere i ništa drugo po tom pitanju vi ne možete da učinite. Ukoliko osetite spontan bol u predelu tog zuba, trebalo bi što pre da se javite stomatologu, sigurna sam da Vam je to već objasnio. Budite revnosniji po pitanju higijene kako biste zaštitili ostale zube i taj isti zub u budućnosti.
      dr Aleksandra Skundrić